Fason İmalat

Fason imalat, üretim sırasında orijinal ham maddeden de fire verilmesi durumunda, yeniden ham madde almak yerine, fire verilen malzemelerin geri dönüşümüyle tekrar ham madde üretilmesidir. Fason imalat, firmalara ham madde maliyetinin azaltılması ve üretim devamlılığı konusunda büyük bir avantaj sağlıyor.

Fason imalat, temel olarak, bir firmanın kendi istekleri doğrultusunda, başka bir firmaya ürün ürettirmesidir. Ayrıca üretim sırasında orijinal ham maddeden de fire verilebiliyor. Bu durumda yeniden ham madde almak yerine, fire verilen malzemelerin geri dönüşümüyle ham madde tekrar üretiliyor.

Fason imalatın avantajlarından biri, firmalar profesyonelleştikleri alanlara yoğunlaşıyorlar. Bu sayede kendi alanları dışındaki alanlara müdahale etme yükü kalkmış oluyor. Ayrıca bazı nedenlerden dolayı fire verilen malzemenin geri dönüşüm yoluyla tekrar kullanılabilir hale gelmesi, firmalara büyük bir ekonomik kar sağlıyor.

Üretim yapan firmaların getirdiği fire malzemeler, geri dönüşüm tesislerinde dönüştürülüp tekrar kullanıma hazır bir şekilde teslim ediliyor. Bu geri dönüşüm sırasında da fire verme durumu görülebiliyor. Ancak fire oranı, malzemenin özelliğine göre değişiyor. Ayrıca geri dönüşüm tesisleri, malzemeleri türlerine göre sınıflanmış ve temizlenmiş olarak alıyor. Karışık veya pis malzemeye işlem yapılamıyor. İşlem yapılamayan malzemeler firmaya aynı şekilde iade ediliyor.

Fason imalat, firmaların ham madde maliyetini düşürdüğü gibi üretimde de süreklilik sağlıyor. Fason imalat sayesinde süprüntü malzeme, yolluk, takoz, parça ve kenar firelerinin geri dönüşümü yapılıyor.

  • Süprüntü Malzeme: Granül, kolayca kirlenebilir. Üretim sırasında kullanılan granüllerin kirlenmesi sonucunda oluşan malzemedir.
  • Yolluk: Enjeksiyon atığı olarak da bilinen yolluk, üretim sırasında kalıplarla ürünlerin bağlantısı için kullanılan malzemelerdir.
  • Takoz: Defolu veya fire malzemeler takoz olarak adlandırılır. Takozlar geri dönüşümden sonra ham madde olarak birebir kullanılmıyor. Ancak %10’a kadar belli oranlarda malzemelere eklenerek kullanılabilir.
  • Parça: Üretim sırasında imalat hatası olarak çıkan malzemelerdir.
  • Kenar fireleri: İmalat atığı olarak da bilinen kenar fireleri, üretim sırasında kullanılan kalıpların artığıdır.

Bulut Geri Dönüşüm Sanayi olarak, fason imalatı yapıyoruz. Sadece işleme ücreti karşılığında fire verdiğiniz malzemeleri alıyor ve ham madde olarak size geri veriyoruz.


~


+90 216 394 15 61
info@bulutgeridonusum.com
Her hakkı saklıdır. Web site tasarım ve kodlama WEATRA

Merhaba!
Bize yazın ve size 24 saat içerisinde dönüş yapalım.

info@bulutgeridonusum.com