Geri Dönüşüm Yöntemleri

Geri dönüşüm ile kullanılan maddelerin geri dönüşüm halkasına dahil edilmesi, ham madde ihtiyacını azaltır. Bu sayede tüketimin doğaya verdiği zararı en aza indirgenmiş olur. Geri dönüşüm, büyük ölçüde enerji tasarrufu sağlar. Ayrıca çevre kirliliğinin önlenmesi konusun büyük önem taşır.

Geri dönüşüm, atık malzemelerin geri dönüşüm yöntemleri ve uygulamalarıyla ham madde olarak tekrar üretim süreçlerine eklenmesidir. Kullanılan maddelerin geri dönüşüm halkasına dahil edilmesi, ham madde ihtiyacını azaltır. Bu sayede tüketimin doğaya verdiği zararı en aza indirgenmiş olur. Büyük ölçüde enerji tasarrufu sağlayan geri dönüşüm, çevre kirliliğinin önlenmesi için de büyük önem taşır.

 

Geri Dönüşümün Basamakları

  1. Kaynakta ayrı toplanması

Geri dönüşüm için uygun atıkların, kirlenmesine izin verilmeden ayrılarak toplanması gerekmektedir. Atıkların ayrılarak toplanması sayesinde malzemelerin yeniden yıkanmasına gerek kalmaz. Bu şekilde geri dönüşüm basamaklarında zaman tasarrufu sağlanmış olur.

 

  1. Sınıflama

Ayrı toplanan malzemelerin sınıflandırılması, geri dönüştürülecek olan atıkların, ayrı ayrı geri dönüşüm tesislerine ulaştırılmasını sağlayacaktır. Sınıflama işlemi; zaman, ulaşım ve işçilikten tasarruf sağlamaktadır.

 

  1. Değerlendirme

Ayrılmış ve temizlenmiş atıklar, işlemlerden geçerek, kimyasal ve fiziksel olarak değişime uğrar. Bu işlemlerden çıkan yeni malzeme üretim süreçlerine dahil olarak ekonomiye geri döner.

 

  1. Yeni ürünü ekonomiye kazandırma

Geri dönüştürülen ürünün, yeniden kullanıma sunulmasıdır.


~


+90 216 394 15 61
info@bulutgeridonusum.com
Her hakkı saklıdır. Web site tasarım ve kodlama WEATRA

Merhaba!
Bize yazın ve size 24 saat içerisinde dönüş yapalım.

info@bulutgeridonusum.com