Geri Dönüşümün Faydaları

Geri dönüşüm, kullanım dışı kalan ve geri dönüştürülebilir olan atık malzemelerin, çeşitli işlemlerden geçerek ham madde olarak tekrar üretim sürecine dahil edilmesidir. Geri dönüşüm özellikle ekonomik ve çevresel konularda büyük yararlar sağlar.
  1. Doğal kaynakların korunması

Doğal kaynaklar, birçok alana kullanılmaktadır. Dünya nüfusunun artışı ve tüketim alışkanlıklarındaki değişiklik nedeniyle her geçen gün azalmakta olan doğal kaynakların, verimli bir şekilde kullanılması gerekmektedir. Petrol, orman, su gibi kaynakların, üretimde kullanılmasıyla birlikte plastik, kağıt, cam ambalajlar üretilmektedir. Bu ambalajlar, atık haline geldikten sonra geri dönüştürülerek ham madde haline getirilmektedir. Geri dönüşüm ile birlikte doğal kaynakların korunması konusunda büyük bir tasarruf sağlanmış olur.

 

  1. Enerji tasarrufu

Geri dönüşümde uygulanan fiziksel ve kimyasal işlemler, normal üretim sırasında uygulanan işlemlere göre daha azdır. Malzeme üretiminde işlem sayısını azaltan geri dönüşümle birlikte, malzeme üretilmesinde önemli bir enerji tasarrufu sağlanır. Sağlanan enerji tasarrufu, atık cinsine göre değişkenlik göstermektedir.

 

  1. Atık miktarının azaltılması

Geri dönüşüm ile birlikte atık miktarı azaltılarak, çöp işlemlerinde kolaylık sağlanır. Çöplere giden atık miktarının azalması sayesinde atıkların taşınma ve depolama işlemlerinde kullanılan enerji miktarı da azaltılmış olur. Ayrıca hacim olarak büyük bir yer işgal eden atıkların geri dönüştürülmesi, depolama alanları konusunda da tasarruf sağlar. Atık miktarının azalmasıyla çok yüksek maliyetlerle inşa edilen katı atık depolama alanları, daha uzun sürelerle kullanmak mümkün olacaktır.

 

  1. Geleceğe ve ekonomiye yatırım

Ham maddenin azalması ve buna bağlı olarak doğal kaynakların azalması sonucunda ekonomik problemler ortaya çıkabilmektedir. Geri dönüşüm sayesinde atık maddeler dönüştürülerek doğal kaynakların verimli kullanılması sağlanır. Dolayısıyla geri dönüşümün ekonomi üzerinde olumlu etkileri vardır. Doğal kaynakların tüketim miktarının azaltılması hem ekonomi hem de çevre için büyük önem taşımaktadır.

Geri dönüşümle yurt dışından alınan ham madde tüketiminin azaltılmasıyla ekonomik tasarruf sağlanır. Ayrıca geri dönüşüm sonucu çıkan ürünler de yurt dışına satılarak ekonomiye katkı sağlanır.

Gelecekte kaynak sıkıntısının önüne geçmek de doğal kaynakların verimli bir şekilde kullanılmasıyla mümkündür. Geri dönüşüm, gelecekte de doğal kaynaklardan yaralanma imkanı sağlayacaktır.


~


+90 216 394 15 61
info@bulutgeridonusum.com
Her hakkı saklıdır. Web site tasarım ve kodlama WEATRA

Merhaba!
Bize yazın ve size 24 saat içerisinde dönüş yapalım.

info@bulutgeridonusum.com