Plastik Geri Dönüşüm

Plastik malzemeler, suyu ve toprağı kirleterek, uzun süre boyunca doğada birikir. Birçok canlıya zarar verir ve ölümlerine sebep olur. Plastik geri dönüşümü sayesinde plastiği üretmek yerine, atıkların geri dönüştürülmesiyle enerji tasarrufu sağlanır.

Kullanım dışı kalan plastik atık malzemelerin, geri dönüştürülerek kullanıma tekrar kazandırılması, büyük bir öneme sahiptir. Plastik malzemeler, suyu ve toprağı kirleterek, uzun süre boyunca doğada birikir. Birçok canlıya zarar verir ve ölümlerine sebep olur. Plastik geri dönüşümü; ham madde ihtiyacını azaltmak, tüketimin doğal dengeyi bozmasını engellemek, çevre kirliliğinin önüne geçmek gibi avantajlar sağlar. Bunların yanı sıra plastiği üretmek yerine, atıkların geri dönüştürülmesiyle enerji tasarrufu sağlanır.

Plastik geri dönüşümünün aşamaları

Plastiğin kesimi ve kırılması: Atık plastikler cinsine göre ayrılır. Kırma makinelerinde parçalanırlar. Bu işlem sonucu çıkan parçalara “çapak” denir.

Plastik yıkama ve kurutma: Çapak haline gelen malzemeler, yıkama havuzlarında yıkanır. Yıkamanın amacı, yabancı malzemelerin temizlenmesini sağlamak ve çapakları özgül ağırlığına göre ayrıştırmaktır. Yıkama işleminden sonra, kurutucularda, plastiklerin çeşidine göre nemi alınır.

Plastiğin besleme kazanına transferi: Helezonlar sayesinde plastikler sıkma makinesine veya istenilen bir yere taşınır. Ayrıştırılan plastikler, kullanım alanlarına bağlı olarak agromel makinelerinde buhar ve nem atması sağlanarak, eritilir ve kaynaştırılmaları sağlanır. Bu işlem sonrasında soğutularak granül haline getirilir.

Tüm bu geri dönüşüm işlemlerinden önce plastik atık, cinsine uygun olarak yabancı maddelerden ayrılmalıdır. Büyük kirletici maddeler, ayırma masasında ayrılmalıdır. Kirli plastik atıklarda yıkama yapılmalıdır. Uygun yıkama tesislerinde yıkanan plastik atıklar, kurutulmalıdır. Ayrıca yüzdürme yöntemiyle hafif ve ağır plastikler ayrılmalıdır.

Plastik geri dönüşümü sayesinde;

  • 1050 adet geri dönüştürülmüş plastik tepsiden 6 kişilik bir oturma grubu yapılabilir,
  • 2,5 litrelik bir plastik şişe geri kazanılıp üretimde kullanılırsa 6 saatlik 60 watt’lık elektrik enerjisini tasarruf edilebilir.
  • 25 adet 2 litrelik içecek şişesi geri kazanılsa bu maddeden bir plastik süveter elde edebilirsiniz.
  • 25 kullanılmış plastik şişeden bir ceket üretilebilir.
  • 35 adet 2,5 litrelik kullanılmış PET şişesinden bir uyku tulumu yapılabilir.

~


+90 216 394 15 61
info@bulutgeridonusum.com
Her hakkı saklıdır. Web site tasarım ve kodlama WEATRA

Merhaba!
Bize yazın ve size 24 saat içerisinde dönüş yapalım.

info@bulutgeridonusum.com