Plastik Granül

Petrolün işlenmesi sonucu elde edilen ve kullanıma hazır maddelere plastik granül denir. Kullanım alanı geniş olan plastiğin birçok çeşidi bulunur. Bu nedenle üretilen plastik granüller, kullanım çeşidine ve özelliklerine uygun olarak üretilmektedir.

Petrolün işlenmesi sonucu elde edilen ve kullanıma hazır maddelere plastik granül denir. Plastiklerin birçok çeşidi vardır. Çeşitlerine göre özellikleri ve yapıları farklılık gösterir. Bu nedenle üretilen plastik granüller, çeşit ve özelliklerine uygun olarak kullanılmaktadır.

Atıkların plastik granül haline getirilmesi için plastik geri dönüşüm tesisinin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan onaylı olması gerekir.

Çoğu plastik türü geri dönüşüme uygundur. Tesislerde cinslerine göre ayrıştırılan atıklar, geri dönüşüm tesislerinde belli aşamalardan geçer. Plastik geri dönüşümü, atıkların tekrar ayıklanması ve gözden geçirilmesiyle başlar. Sınıflandırılan plastik atıklar, kırma işlemiyle çapak haline getirilir. Daha sonra plastik atıklar, yıkama, sıkma, algomer ve granül makinelerinde işlemlerden geçer. Granül makineleri, ürünün çeşidine göre değişiklik gösteren sıcaklıklara uygun olarak işlem görür. Plastik granül üretiminde ısı değerleri çok önemlidir. Plastik malzemeyi uygun ısı ve yüksek basınçla eriterek, kullanıma hazır hale getir.

Başlıca Plastik Granüller:

 

Polietilen HDPE Elteks
Yüksek yoğunluklu bir polietilendir. Çok sert bir malzeme olan HDPE elteks, geniş bir kullanım alanına sahiptir. Oyuncak, elektrik, şişe, varil ve bidon gibi ürünlerde kullanılır. Ayrıca suya dirençlidir. Bu nedenle basınçlı borular ve gaz dağıtım borularında kullanılır.
Polietilen LDPE Elteks
Petrolden meydana gelen LDPE elteks, düşük bir yoğunluğa sahiptir. Malzemenin ilk türü olan LDPE elteksin geri dönüşümü çok basittir. Ambalaj filmi, ev eşyası ve hortum gibi ürünlerde kullanılır.
Polipropilen Moblen (PP)
Kimyasal çözücülere karşı dirençlidir. Bu nedenle kullanım alanı oldukça geniştir. Mobilya ve mutfak eşyaları gibi eşyalarda kullanılır.
Polistiren Antişok (PS)
Darbeye karşı dayanıklıdır. Direnci yüksek olan polistiren, otomotiv sanayiden elbise askılarına kadar birçok alanda kullanılır.
Polivinil Klorür (PVC)
Esnek ve ucuz bir malzemedir. Bu nedenle tesisat malzemesi, kapı ve pencere yapımında kullanılır.
Polietilen Tereftalat
Dayanıklı bir malzeme olan polietilen tereftalat, yiyecek içecek kaplarının yapımında kullanılır. Hafif, şeffaf ve beyaz olmak üzere çeşitleri vardır.
Akrilonitril Butadien Stiren (ABS)
Yayın olarak kullanılan hafif ve sert bir maddedir. Darbelere karşı dirençli olan ABS, aşınmaya karşı da oldukça dirençlidir. Otomotiv sektöründe, boru bağlantı parçalarında ve ev aletlerinin parçalarında kullanılır.

~


+90 216 394 15 61
info@bulutgeridonusum.com
Her hakkı saklıdır. Web site tasarım ve kodlama WEATRA

Merhaba!
Bize yazın ve size 24 saat içerisinde dönüş yapalım.

info@bulutgeridonusum.com