Plastik Türleri

Plastik, belirli elementlerin özel işlemlerle karıştırılması sonucunda ortaya çıkan maddelerdir. Geniş kullanım alanına sahip plastikler, aside ve suya dayanıklıdır ancak ısıya dayanıklı değildir. En yaygın plastik türleri; termoplastik ve termosetlerdir.

Plastik, belirli elementlerin özel işlemlerle karıştırılması sonucunda ortaya çıkan maddelerdir. Plastikler doğada hazır olarak bulunmazlar. Birçok alanda kullanılan plastikler, aside ve suya dayanıklıdır ancak ısıya dayanıklı değildir. En yaygın plastik türleri; termoplastik ve termosetlerdir.

 

Termoplastik:

Isıtıldığında sıvı haline gelen ve soğutulduğunda sertleşen bir plastik türüdür. Tekrar tekrar şekillendirilebilen bu plastik türü, kolaylıkla geri dönüştürülebilir. Birçok termoplastik türü bulunmaktadır. Bunların en yaygın olanları; polietilen, polipropilen, polistiren ve polikarbonattır.

Polietilen (PE)

En ucuz ve en çok kullanılan plastik türüdür. Asit ve organik çözücülerden etkilenmeyen polietilenler, saf halde saydamdır. Ayrıca polietilenler sudan hafiftir. Genellikle paketleme, ambalaj, ucuz mutfak eşyası ve sulama borularının üretiminde kullanılmaktadır. Yüksek elektrik direncine sahip olması nedeniyle önemli izolasyon malzemeleri arasında bulunmaktadır.

Polipropilen (PP)
Düşük maliyetli bir plastik türüdür. Tüm termoplastik işleme uygulamalarına uygundur. Dış hava şartlarına dayanıklı değildir. Kullanım alanı oldukça geniştir. Mutfak eşyaları, elektrik malzemeleri, plastik bahçe mobilyaları gibi kullanım alanları bulunmaktadır. Homopolimer, Copolimer ve Random Copolimer olmak üzere 3 türü bulunur.
Akrilonitril Butadien Stiren (ABS)
Stiren sayesinde parlak ve iyi bir yüzey sahibi olan ABS, Bütadien sayesinde düşük sıcaklıklarda esnek olan bir plastik türüdür. Kalıp yöntemi ile üretilen ürünlerde yaygın olarak kullanılmaktadır. Hafif ve sert bir madde olan ABS, darbelere karşı dirençlidir. Otomotiv sektörü, koruyucu kask yapımı ve oyuncakların yapısında kullanılır.
Polistiren (PS)

Birim ağırlığı çok az olan polistiren; berrak, sert ve kırılgandır. Yiyecek ve içeceklere dayanıklı olması nedeniyle içecek şişeleri ve paketleme malzemelisi olarak kullanılmaktadır. Ayrıca inşaat, tıp ve otomotiv sektörlerinde kullanılmaktadır.

Polikarbonat (PC)

Sıcaklığa dayanıklı olması ve alev almaması nedeniyle elektriği iyi iletir. Kuvvetli asit ve bazlardan etkilenirler. Elektronik yapı malzemelerinde, aydınlatma ürünlerinde kullanılır.

Polyamid (PA)
Aşınmaya dayanıklı bir plastik türüdür. Alev alabilen bu plastik türünün üretimi kolaydır ancak pahalıdır. Kullanım alanı oldukça geniştir. Giyim sektörü, ev tekstili ve otomobil lastikleri gibi alanlarda kullanılır.
Polivinil Klorür (PVC)

Polietilenden sonra en çok kullanılan plastik türüdür. Kimyasal etkilere ve aşınmaya dayanıklıdır. Ucuz bir plastik türü olan PVC’nin sert ve yumuşak olmak üzere 2 türü vardır.

Sert olan basınçlı su boruları, yağmurlama boruları ve plastik doğrama çatı kaplama levhalarının yapımında kullanılmaktadır. Yumuşak olan türü ise kapı ve pencere yapımında sıklıkla kullanılmaktadır.

Polietilen Teraftalat (PET)
Ambalaj sektöründe kullanılan en yaygın plastik türlerinden biridir. Bunun nedeni yüksek basınca dayanıklı olmasıdır. Düştüğünde patlamaz. Gaz kaçırmama özelliğine sahip olması nedeniyle şişelenmiş içeceklerin lezzetini korur.
Termosetler

Termoset plastikler, işlendiğinde kimyasal bir değişim gösteren sentetik malzemelerdir. Isıtılarak şekil verilen bu plastik türü, yeniden işlenemez ve şekillendirilemez. Termoset plastikler, ısıtıldığında dayanıklılığını ve şeklini kaybetmez. Bu özellikleri sayesinde kalıcı, büyük ve katı yapıların üretiminde kullanılır. Termoset plastik türleri; reçineler, poliimid ve poliüretandır.

Fenolik Reçine
Toz ve sıvı halde piyasaya sunulan bu reçine türü, düşük maliyette kalıplaşabilme özelliğine sahiptir. Ayrıca yüksek ateşe dayanıklıdır. Kimyasal direnci de yüksek olan bu fenolik reçine, elektrikli aletlerin tellenmesinde kullanılır.
Epoksi Reçine

İyi mekanik özelliklere sahiptir. Suya dayanıklı olan bu reçineler çoğu sektörde kullanılmaktadır.

 

Amino Reçine
Aleve karşı dayanıklılığı iyi olan bu reçine türü, yiyeceklere koku vermez. Bu nedenle tabak ve bardak yapımında kullanılır. Ayrıca elektrik yalıtma özelliği sayesinde elektrik parçalarının yapımında da kullanılır.
Poliimid (PI)
Isı ve kimyasal direnç özelliklerinin yanı sıra yüksek mekanik özelliklere sahiptir. Alaşım ve sıvı halde bulunan pahalı bir plastik grubudur. Uzay, havacılık, otomotiv, bilgisayar ve askeri sektörlerde kullanılır.
Poliüretan (PUR)
Günlük yaşantımızda kullandığımız çoğu eşyada bulunan plastik türlerinden biridir. Dirençli, esnek ve dayanıklı olması nedeniyle mobilyalarda, bina yalıtımında ve otomobillerde kullanılmaktadır.

~


+90 216 394 15 61
info@bulutgeridonusum.com
Her hakkı saklıdır. Web site tasarım ve kodlama WEATRA

Merhaba!
Bize yazın ve size 24 saat içerisinde dönüş yapalım.

info@bulutgeridonusum.com